Wiele nowoczesnych samochodów jest wyposażone w sterownik zawiadujący szczegółami pracy silnika. To on decyduje o maksymalnej liczbie obrotów i prędkości auta, dawce paliwowej, składzie mieszanki, czasie wtrysku i innych parametrach. Chiptuningiem nazywamy tuning elektroniczny sterownika silnikowego.  Polega on na zmianie tych parametrów w zainstalowanym oprogramowaniu lub zmianie oprogramowania sterownika tak, aby lepiej zoptymalizować pracę silnika.

Korzyści z chiptuningu

W celu zapewnienia dobrej pracy silników niezależnie od warunków pracy i szczegółów budowy danego auta, ich producenci pozostawiają pewną rezerwę mocy w konstrukcji i sterowaniu. Chiptuning pozwala na odblokowanie tych zamkniętych zasobów i jej zwiększenie. Dobrze przeprowadzony pozwala na przyrost mocy o kilkanaście procent, z zaznaczeniem, że większe uzyski często są możliwe po zmianach mechanicznych, np. wymianie wtrysków paliwa. W ten sam sposób można zmniejszyć spalanie i podnieść ogólną żywotność silnika.

Czy chiptuning jest bezpieczny?

Klienci przyjeżdżający do naszej hamowni w Staszowie często pytają się, czy tuning nie naraża jednocześnie ich auta na niebezpieczeństwo. Ryzykiem związanym z chiptuningiem jest jego złe przeprowadzenie. Decydując się na tuning, usuwamy część zabezpieczeń, więc jego niepoprawne wykonanie może skutkować szybszym zużyciem się silnika i awariami. Bezpieczny chiptuning jest poprzedzony gruntownym sprawdzeniem stanu i osiągów auta. Na hamowni przeprowadzane są precyzyjne pomiary mocy i przegląd. Dopiero na podstawie uzyskanych danych modyfikuje się parametry, a ich efekty sprawdza się ponownie na hamowni.

Jakie auto nadaje się do chiptuningu?

Chiptuningowi można teoretycznie poddać każdy nowszy silnik, ale najbardziej podatne są silniki  o dużej pojemności i mało wysilone. Najczęściej są to fabrycznie osłabione silniki w samochodach użytkowych, różniące się wyłącznie oprogramowaniem od egzemplarzy z aut osobowych.

Podsumowując, jeśli interesuje Cię podniesienie osiągów, obniżenie spalania i wydłużenie żywotności silnika swojego auta, zachęcamy do wizyty w naszej hamowni, gdzie sprawdzimy, czy i o ile możemy ulepszyć Twój samochód.