Auta z silnikiem diesla posiadają szereg bezdyskusyjnych zalet. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu jazda nimi jest bardziej dynamiczna, a dzięki niższym cenom oleju napędowego i niższemu spalaniu – tańsza. Niestety posiadają też pewne wady. Współcześnie produkowane diesle są pełne delikatnych elementów, które mogą być bardzo awaryjne i kosztowne w naprawie. Dlatego wielu kierowców decyduje się na usunięcie jednej z tych części – filtra cząstek stałych.

Ponieważ nasza firma zajmuje się profesjonalnym usuwaniem filtrów DPF, chcemy przedstawić Wam 5 kluczowych korzyści, jakie możecie wynieść z takiej operacji.

1. Koniec dopalania zanieczyszczeń

Cząstki, które z czasem zbierają się w filtrze, zapychają go. Filtr może sam częściowo wypalić zgromadzone zanieczyszczenia, ale potrzebuje do tego temperatury 500 – 700 ⁰C i wysokich obrotów, a spaliny mają średnio 150 ⁰C. Aby to osiągnąć, auto musi zwiększyć ilość spalanego paliwa i jeździć na długich trasach. Samochody jeżdżące na co dzień po mieście nie mają szans na przepalenie, a nawet w pojazdach długodystansowych filtr w końcu kiedyś się zapcha. Usuwając filtr zapominamy, o konieczności sztucznego zabierania auta w długie trasy i nie musimy w ogóle myśleć o tym problemie.

2. Koniec rozcieńczania oleju

Jak wyżej wspomnieliśmy, jednym ze sposobów, w jaki auto samooczyszcza filtr jest zwiększenie dawki paliwa w mieszance. Ta automatyczna akcja komputera zazwyczaj odnosi połowiczny skutek, a niedopalone resztki oleju napędowego przeciekają po ściankach cylindra, do układu olejowego z czasem prowadząc do podniesienia się poziomu oleju i zatarć.

3. Cena

Usunięcie filtra to jednorazowy koszt kilkuset złotych. Regularne czyszczenie lub wymiana filtra są wielokrotnie droższe i problematyczne trzeba też zaznaczyć, że regeneracja filtra DPF to nic innego jak „umycie go z sadzy” a nie napylenie na nowo metalami szlachetnymi, które pełnią role katalityczne. W związku, z czym DPF się odetka na chwile, a nie naprawi problem jego braku wydatku. Aby wyeliminować ten problem, trzeba zakupić w autoryzowanym serwisie oryginalny filtr DPF za kilka tysięcy złotych. Niestety tanie zamienniki nie działają.

4. Wzrost mocy

Usunięcie filtra powoduje nie tylko spadek spalania, ale też wzrost mocy poprzez odblokowanie wydechu i zużywanie paliwa tylko na rozpędzanie auta.

5. Zmniejszenie ryzyka innych awarii

Usunięcie filtra DPF to także sposób na wyeliminowanie wielu innych problemów i wydatków związanych z eksploatacją samochodu z silnikiem diesla. Po wycięciu zdecydowanie spada ryzyko awarii wtryskiwaczy lub turbiny dzięki dużo mniejszemu ciśnienie zwrotnemu spalin oraz obniżeniem temperatury spalin na wydechu.