W 2018 roku Unia Europejska zaostrzyła pochodzącą z 2014 normę Euro 6. Dla użytkowników Diesli oznacza ona obowiązkową obecność w ich samochodach systemu redukcji tlenków azotu. Niemal wszystkie aktualnie sprzedawane diesle są wyposażone w układy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR),  wymagające stosowania płynu AdBlue. Czym on jest ten system i jakie są konsekwencje jego uszkodzenia?

Czym jest system SCR AdBlue?

SCR to (ang. Selective Catalytic Reduction) układ selektywnej redukcji katalitycznej. Jego zadaniem jest redukcja tlenków azotu w spalinach wydalanych przez silnik Diesla.

AdBlue to handlowa nazwa płynu używanego przez system SCR do przeprowadzania redukcji spalin. Z chemicznego punktu widzenia jest to roztwór mocznika w wodzie zdemineralizowanej.

Poza katalizatorem SCR system AdBlue składa się ze zbiornika z grzałką, pompy, czujników azotu, temperatury, jednostki sterującej, wtryskiwacza i przewodów doprowadzających płyn.

W teorii system AdBlue jest ekologicznym i sprawnym systemem. W praktyce, niestety, jest generatorem dodatkowych kosztów i awarii. Pomijając fakt, że kierowcy muszą wydawać pieniądze na tankowanie płynu AdBlue, jego wrażliwość na zimno (płyn zaczyna krzepnąć przy zaledwie -5°C a zamarzać przy -11°C),  skomplikowana budowa i delikatność elementów sprawiają, że jest bardzo podatny na uszkodzenia.

Konsekwencje uszkodzenia AdBlue

Co się stanie, gdy ten system zostanie uszkodzony? Obecne przepisy nakazują konfigurować producentom system tak, że jego uszkodzenie uniemożliwia jazdę! Jeśli zabraknie nam płynu lub jeśli dojdzie do awarii, po prostu nie uruchomimy auta. Mimo tego, że teoretycznie samochód powinien móc spokojnie chodzić bez tego układu. Jest to główną przyczyną wzrostu popularności usług AdBlue off, które między innymi oferuje nasza firma.

Awaria oznacza, że czeka nas wizyta w serwisie, wymiana uszkodzonej części i być może czyszczenie całego układu. W zależności od tego, który element będzie zepsuty, koszt wynosi pomiędzy kilkaset a kilka tysięcy złotych.

Dlatego zapraszamy do nas. Oferujemy modyfikację oprogramowania sterownia silnika po usunięciu AdBlue, która pozwala na jazdę z wyłączonym, lub kompletnie bez systemu AdBlue.