Chip Tuning, zwany też tuningiem elektrycznym, polega na modyfikacji oprogramowania komputera silnika (ECU) w celu zwiększenia sprawności silnika, a co za tym idzie zwiększenia mocy i momentu obrotowego.  Wiele osób chciałoby w ten prosty i nieinwazyjny (zmieniamy tylko dane w komputerze) sposób podnieść osiągi swojego auta, jednak obawia się efektów, jakie mogłoby to mieć na żywotność ich samochodu.

Czy chiptuning jest bezpieczny dla silnika i osprzętu?

To zależy. Niechętni takiemu rozwiązaniu twierdzą, że podniesienie mocy silnika do tego nieprzystosowanego może przynieść więcej szkody, niż pożytku, a poddawane większym obciążeniom niż fabrycznie obliczone, elementy auta będą się szybciej zużywały. Jest to tylko częściowo prawdą. Profesjonalnie przeprowadzony chiptuning nie jest zagrożeniem dla naszego silnika, auta czy osprzętu. Modyfikacje przeprowadzane przez osoby nie mające odpowiedniej wiedzy czy sprzętu, takim zagrożeniem są.

Dlaczego? Powody są dwa. Po pierwsze, wszystkie częsci samochodowe, ze względów bezpieczeństwa, konstruowane są z myślą o wytrzymywaniu o wiele większych obciążeń niż te domyślnie zaprogramowane. Po drugie limity tego sprzętu są znane, a każdorazowo przed jakąkolwiek modyfikacją oprogramowania auto przechodzi przegląd i badanie na hamowni. Firma posiadająca odpowiednie oprogramowanie i sprzęt diagnostyczny oraz wyszkolonych i znających się na tuningu pracowników, na podstawie danych z diagnostyki, hamowni i bazy danych osiągów dla wszystkich aut na rynku, jest w stanie bezpiecznie i skutecznie zwiększyć parametry auta.

Efekty chiptuningu silnika

Chiptuning jest w stanie zmienić znacząco parametry silnika. Profesjonalny chiptuning silnika pozwala albo podnieść moc i moment obrotowy nawet o 30%, albo zmniejszyć spalanie o 0,5 do nawet 1,5l paliwa na 100 km. Oczywiście osiągi jakie da się  bezpiecznie “wyciągnąć” znacząco różnią się między modelami aut.

Wszystkich, których interesuje profesjonalnie podniesienie osiągów silnika, serdecznie zapraszamy do naszego warsztatu pod Staszowem. Chętnie sprawdzimy możliwości zmiany oprogramowania w Państwa aucie, przetestujemy je, zwiększymy możliwości. W razie pytań serdecznie zachęcamy do kontaktu!